1. Історія заснування та розвиток (1986–2010)Хорова капела «Орея» була заснована у 1986 році на базі хору Житомирського музичного училища імені В. С. Косенка за підтримки обласного Музичного Товариства при міському Будинку культури як аматорський колектив. У 1991 році «Орея» набула статусу муніципального хору, а з 2010 року стала хором Житомирської обласної філармонії, отримавши почесне звання «Академічний».
Засновником і незмінним художнім керівником колективу став відомий український диригент, хормейстер, вокальний викладач, заслужений діяч мистецтв України
Олександр Вацек.
На початку колектив капели складався з 84 чоловік, із 1989 року – з 53, а з часом – із 32. До складу входили переважно випускники середніх музичних закладів України. Починаючи з 1986-го, «Орея» почала активно розвиватися, ставши одним із перших «хорових театрів» на теренах колишнього Радянського Союзу.
У перші роки існування хор спеціалізувався на виконанні класичних творів світової та української хорової музики, а також найкращих обробок українських народних пісень, що заклало основу для подальшого репертуарного розмаїття.
«Орея» – це колектив, де зібрались близькі по духу творчі люди, об’єднані особливим способом життя, стилем і прагненням до спільної творчості, яка вдихає життя в кожен їхній виступ.
2. Особливості складу та освіти учасниківКолектив «Ореї» відзначається унікальним підходом до формування складу. Освіта більшості співаків – училище культури та музичне училище, є також учасники без спеціальної музичної освіти. Керівник колективу свідомо відбирає «по-своєму відчуттю» обдарованих співаків, які швидко опановують навички інтонування по нотах, розвивають діапазон, вокальну й акторську майстерність.
В «Ореї» діє власна «Академія», де щодня займаються постановкою голосу, теорією, сольфеджіо, акторською майстерністю. Такий навчально-виховний процес підносить рівень колективу і дає змогу кожному хористові вдосконалюватися.
«Є одна важлива деталь, яка робить цей колектив ексклюзивним, – у місті немає Академії або інституту мистецтв, а отже, бракує професійних кадрів. Та, попри це, «Орея» виконує твори від 8 до 16 голосів на високому міжнародному рівні. Як вони цього досягають – у цьому і полягає секрет «Ореї».»
3. «Орея» як один із перших хорових театрів«Орея» з перших років свого існування проявляла особливу театралізовану манеру виконання. Це не лише хорове мистецтво, а й елементи сценічного дійства, хореографії, чіткої режисури, акторських тренінгів. Цей «хоровий театр» став на той час одним із перших на території Радянського Союзу.
«У репетиційному процесі замість звичайної академічної розспівки часто відбувається щось нове, неймовірне, схоже на акторські тренінги: фізичні вправи, поліфонічний гомін – так артисти розігріваються перед виконанням складних вокальних творів.»
Як результат, хор здобув
40 перших місць на міжнародних хорових конкурсах, перемігши провідні камерні хори Парижа, Токіо, Москви, США, Англії, Німеччини, Філіппін, Італії, Іспанії та Швейцарії.
4. РепертуарРепертуар «Ореї» вражає своєю багатогранністю й різножанровістю: від старовинних кантів 14 ст. і класики (М. Дилецький, М. Лисенко, М. Леонтович) до сучасних українських композиторів (Є. Станкович, В. Сільвестров, В. Степурко, Г. Гаврилець, В. Полєва, Т. Яшвілі) та закордонних творів (Й. С. Бах, Д. Верді, А. Дворжак, Е. Ешенвальдс, А. Пярт, Е. Уітакер, М. Янсон, В. Аугустінас тощо).
Колектив виконує як камерні, так і великі форми з відомими симфонічними оркестрами Німеччини, Іспанії, Швейцарії, Ізраїлю. Загалом «Орея» провела понад
2000 концертів в Україні, Польщі, Чехії, Угорщині, Литві, Болгарії, Німеччині, Франції, Іспанії, Італії, Швейцарії, Нідерландах, Норвегії та Південній Кореї.
З 1998 по 2017 роки колектив випустив 10 компакт-дисків із кращими зразками української хорової музики та творами зарубіжних композиторів.
«Коли слухаєш “Орею”, ти переживаєш кожен інтонаційний хід, динамічні знахідки, поринаєш у музику й інтерпретацію, забуваєш, хто композитор і яка країна. Після концерту у слухачів посмішки на обличчях, ніхто не хоче розходитися.»
Нижче наведено повний репертуар, що виконується капелою, зокрема і твори нової доби (2022–2025).
- 4.1. Українська музика (обробки українських народних пісень 2022–2025)«Гей пливе кача» – В. Якимець
- «Колискова» – А. Авдієвський, обр. О. Вацека
- «Колискова» – Дж. Хейл, Д. Сагіров, О. Вацек
- «Колискова» – А. Авдієвський, вірш Лесі Українки
- «Місяць на небі» – обр. О. О. Вацека
- «Сонце ся сховало» – С. Людкевич
- «Хлопці із лісу» – обр. Є. Маляревський
- «Ой, на горі на Маківці» – В. Гуменілович
- «Мелодія» М. Скорика, обр. О. Вацека
- «Хоральна прелюдія» В. Кікти, обр. О. Вацека
- «Казав мені батько» – обр. Є. Гундаря
- «Хлопці риболовці» – обр. О. Біди
- «Капелюх» – В. Івасюк, О. Вацек
- «Старенький трамвай» – О. Шевченко, Л. Войцехівська
- «Ой там за лісочком» – А. Авдієвський, О. Вацек
- «Ой мамо люблю Гриця» – обр. О. Вацека
- «Ой там у Львові» – обр. О. Вацека
- «Ой у лузі червона калина» – обр. О. Вацека
- «Стефанія» – обр. Є. Маляревський, О. Вацек
- «Гей, ви стрільці січові» – автор невідомий
- «Ой, полечко, поле» – обр. В. Міхновецького
- «Йде піхота» – Т. Боровик, О. Вацек
- «Через поле широкеє» (лірницький кант 16 ст.), автор невідомий
- «Коломийка» – В. Черленюк
- «Ой, на горі два дубочки» – О. Чмут
- «Женчичок-бренчичок» – М. Леонтович
- «Сонце ся сховало» – С. Людкевич
- 4.2. Духовні твори«Плотію уснув» – Дмитро Болгарський
- «Хваліте ім'я Господнє» – Добрі Христов
- «Єдинородний Сину» – Речкунов
- «Утверди Боже» – обр. О. О. Вацека
- «Достойно є» – І. Р. Дрозд
- «Отче наш» – Б. М. Дрозд
- «Тропар до пресвятої Богородиці» – Г. Гаврилець
- «Херувимська» – чоловіча монодія
- «Херувимська» – В. Сільвестров
- «Херувимська» – М. Лисенко
- «Молитва за Україну» – В. Сільвестров
- «Под твою милість» – О. Тарасенко
- «Господи вислухай молитву мою» – Г. Гаврилець, ред. О. Вацека
- «Нині сили небесні» – Григорій Львовський
- 4.3. Колядки«В Вифлеємі стала новина» – В. Лис, ред. О. Вацека
- «Там во Бахмуті» – О. Вітвіцький, Я. Карпів, ред. О. Вацека
- «В яслях Вифлеємських» – В. Лис та О. Вацека
- «Нова радість стала» – В. Якимець, ред. Л. Войцехівської та О. Вацека
- «Ходить звізда» – Я. Карпів та О. Вацека
- «Ой, ходять пави» – В. Якимець
- «На вечірнім небі зійшла зоря» – В. Лис
- «Свят вечор» – Г. Гаврилець, М. Гобдич
- «Пречистая Діва» – В. Якимець, ред. Л. Войцехівської
- «Люляй же Єзуню» – В. Якимець
- «Святий вечір» – О. Стадник, К. Деркач
- «Ой, давно, давно» – аранж. гурту «Ноел», ред. Л. Войцехівської та О. Вацека
- «Ой, як прилітали два соколоньки» – І. Небесний, аранж. М. Гобдича та О. Вацека
- «Коляда-колядка» – Л. Кобільник
- «Тешуть теслі» – В. Жданкін, аранж. В. Чучмача
- «Будьте здорові» – автор невідомий, арр. О. Вацека
- 4.4. Зарубіжні твори«Kyrie» – Візантійське
- «Kyrie» – Патріарх Грузії Ілля ІІ, арр. О. Вацека
- «Kyrie» – Ariel Ramires
- «Sanctus» – Vaclovas Augustinas
- «Arioso» – J. S. Bach
- «Fair Phillis» – John Farmer
- «Shall we go dance» – Charles Stanford
- «Шен хар» – автор невідомий, арр. О. Вацека
- «Суліко» – Рубен Толмачов та О. Вацек
- «Good night dear heard» – Dan Forrest
- «I’m gonna» – A. Hoffman, G. Volk
- «Let me fly» – Robert de Cormier
- «I’m a train» – A. Hammod, P. Night
- «Mata del anima sola» – Antonio Estevez, обр. О. Вацека
- «Northern lights» – Ola Gjeilo
- «Pie Jesu» – Marten Jansson
- «Corazon Coraza» – Beatris Corona (Mario Benedetti)
- «White winter» – Pentatonix
- «Carol of the bells» – Pentatonix, ред. О. Вацека
- 4.5. Великі форми“Requiem” – Wolfgang Amadeus Mozart
«Репертуар «Ореї» — це класична, народна, сучасна українська музика, твори зарубіжних композиторів у спектрі від старовинної музики 16 ст. до авангарду. Інтригує сценічна довершеність і надзвичайно яскраві інтерпретації як добре відомих, так і нових сучасних хорових творів.»
5. Географія виступів, диски та активна концертна діяльністьЗа час свого існування «Орея» дала понад 2000 концертів в Україні та за кордоном: Польща, Чехія, Угорщина, Литва, Болгарія, Німеччина, Франція, Іспанія, Італія, Швейцарія, Нідерланди, Норвегія, Південна Корея.
З 1998 по 2017 рр. колектив випустив
10 компакт-дисків, де представлені шедеври української та світової хорової музики.
Після перших концертів слухачі часто перебувають у стані піднесення кілька тижнів чи й місяців, захоплені «цією неперевершеною мистецькою подією». Самі ж учасники хору під час виступів часто використовують переміщення по сцені та залу, створюючи ефект об’ємного звучання і «живої» акустики.
«Концерти “Ореї” – це єднання артистів та глядачів у пізнанні таємниць національної спадщини через музику.»
6. Відродження після війни 2022–2025З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році діяльність хору тимчасово призупинилася – багато учасників залишили країну разом із сім’ями. Склад хору зменшився з 28 до 10 осіб (9 чоловіків та 1 жінка).
Проте, завдяки зусиллям Олександра Вацека, «Орея» відновила роботу, перебудувавши манеру співу та репертуар. До нього додалися патріотичні, героїчні та колискові народні пісні у спеціальних обробках, а також твори духовної музики.
У 2022 році «Орея» у складі 14 осіб вирушила у гастрольний тур Європою, виступивши у Польщі, Чехії та Німеччині. Концерти мали величезний успіх, слухачі відзначали високу якість виконання й енергетику хору попри зменшений склад.
Нині капела «Орея» складається з 19 співаків і перетворюється фактично із ансамблю в камерний хор:
- 6 сопрано
- 5 альтів
- 4 тенори
- 2 баритони
- 2 баси
Колектив продовжує удосконалювати свій рівень, розширює репертуар, робить оригінальні обробки, з успіхом дає концерти у Києві, а також у філармоніях Львова, Вінниці, Рівного, Хмельницького, Тернополя.
7. Значення «Ореї»«Хор “Орея” є символом української музичної культури, який протягом десятиліть гідно представляє Україну на міжнародній сцені. Унікальність полягає у поєднанні традицій і новаторства, професіоналізму та глибокої емоційності виконання.»
Художній керівник колективу, Олександр Вацек, надихає хор, ставить нові творчі цілі і тим самим підтверджує статус «Ореї» як одного з найкращих хорів у світі.
8. Досягнення та нагороди колективуЩе у 1990 році «Орея» почала брати участь у міжнародних конкурсах, представляючи не лише Житомир, а й Україну на світовій сцені. Одним із перших визначних досягнень було
перше місце на Всеукраїнському конкурсі хорових колективів імені Миколи Леонтовича (1989 р.) у категорії «Змішані хори».
З 1993 по 2014 роки «Орея» здобула
9 «Гран-Прі» на найбільш престижних конкурсах Європи:
- 2014 – 62-й міжнародний хоровий конкурс (Ареццо, Італія)
- 2011 – 43-й міжнародний хоровий конкурс (Толоса, Іспанія)
- 2008 – 9-й міжнародний хоровий конкурс (Марібор, Словенія)
- 2007 – Всеукраїнський конкурс камерних хорових колективів ім. Б. Лятошинського (Київ, Україна)
- 1999 – Міжнародний хоровий конкурс ім. Й. Брамса (Вернігерод, Німеччина)
- 1998 – Міжнародний хоровий конкурс (Монтрьо, Швейцарія)
- 1996 – Міжнародний хоровий конкурс (Лінденхольцхаузен, Німеччина)
- 1995 – 24-й міжнародний хоровий конкурс (Тур, Франція)
- 1993 – 5-й міжнародний хоровий конкурс (Майнхаузен, Німеччина)
«Не так багато колективів у світі можуть похвалитися 9 Гран-Прі та 40 першими місцями на міжнародних хорових конкурсах. Це неймовірна сенсація у хоровому мистецтві.»
Крім конкурсів, «Орея» взяла участь у понад 30 міжнародних та всеукраїнських хорових фестивалях. Зокрема:
- Міжнародний хоровий фестиваль у м. Леньяно, Італія (1995, 2005)
- Міжнародний фестиваль хорової музики м. Борнемоус, Велика Британія (1997)
- Міжнародний хоровий фестиваль православної музики м. Хайнувка, Польща (2003)
- Міжнародний хоровий фестиваль «Millennium Place Music for Peace» у м. Валенсія, Іспанія (2007)
- Міжнародний фестиваль духовної музики «Musica Sacra International Festival» м. Марктобердорф, Німеччина (2010)
- Міжнародний фестиваль «Choraliesy» м. Шатору, Франція (2013)
- Міжнародний фестиваль хорового народного співу імені Гвідо д’Ареццо (Італія, 2014)
- та багато інших.
Конкурсні перемоги у Болгарії, Угорщині, Німеччині, Іспанії, Франції, Швейцарії, Словенії, Бельгії підтверджують конкурентоспроможність і високий професійний рівень «Ореї» на світовій хоровій арені.
«Відображена фестивально-конкурсна творчість академічної хорової капели “Орея” свідчить про тріумфальне звершення житомирського колективу на світовій арені хорового мистецтва.»
9. Феномен колективу: оцінки фахівців і музикознавцівСвою виняткову оцінку «Ореї» надали чимало спеціалістів із різних країн:
- Марсель Корнелю, президент Асоціації французьких хорів:
- «Це один із чотирьох найкращих хорів світу, яких я коли-небудь чув.»
- Келлі Парк, художній керівник 1-го міжнародного хорового фестивалю у м. Інчон (Південна Корея, 2009):
- «Цей колектив встановлює нові світові стандарти хорового мистецтва та є найкращим послом України за всі часи.»
- Дольф Рабус, президент конкурсу камерних хорів із сучасної музики в м. Марктобердорф (Німеччина, 2010):
- «“Орея” – найкращий посол України в Німеччині за всі часи!»
- Надія Селезньова, заслужений діяч мистецтв України, хормейстер, музичний критик:
- «Сьогодні “Орея” – це справжній хоровий театр, що відкриває нам перспективи, в яких розвиватиметься хорове виконавство. Артисти мають високий професійний рівень, володіють різними вокально-тембральними манерами, а сам Олександр Вацек довів, що один і той самий склад хористів може співати не просто різну музику, а робити це в різних виконавських манерах.»
- Олена Рєзнік, доктор філософії, доцент кафедри мистецької освіти:
- «Голоси цієї капели дивним чином впливають на слухачів: вони змушують мурах бігати по тілу, ноги – підгинатися, голоси – тремтіти, вимикають мобільні телефони й вмикають на “турбо” людські емоції.»
- К. Левицька, дослідниця:
- «Хор “Орея” вирізняється з-поміж інших камерних хорів України здатністю володіти і народною “відкритою”, і академічною “прикритою” манерою виконання, застосовуючи їх в одному концерті, а інколи й в одному творі.»
- Л. О. Пархоменко, доктор мистецтвознавства, провідна наукова співробітниця ІМФЕ ім. М. Рильського НАН України:
- «“Орея” демонструє багатобарвне і збалансоване звучання, має ювелірно відточену інтерпретацію художнього задуму, володіє різними манерами фонації для відтворення композицій різних епох та індивідуальних штрихів авторської манери сучасних майстрів.»
10. Творчий почерк та унікальний виконавський стильТворча діяльність «Ореї» та підхід Олександра Вацека відзначаються такими рисами:
- Поєднання різних вокальних манер співу (академічна, народна, джазова, «дитяча», естрадна).
- Застосування власної методики репетицій і так званої «екстреної» розспівки.
- Активне використання елементів сценічної драматургії: танцювальних і хореографічних рухів, акторської гри, просторового переміщення.
- Висока технічна досконалість, різноманітні шумові ефекти (beatbox, імітація звуків природи тощо).
- Ювелірна витонченість інтерпретації: ідеальна інтонація, витончена дикція та відчуття стилю різних епох.
«Саме оригінальні режисерські знахідки О. Вацека роблять “Орею” неповторною: зміна розташування хористів, елементи акторської гри – все це природно поєднується з бездоганною співочою технікою.»
11. Міжнародне визнання, концертні тури та проєктиВисокий професійний рівень Олександра Вацека зумовив його членство у журі провідних міжнародних хорових конкурсів: (м. Толоса, Іспанія; м. Марктобердорф, Німеччина; конкурс ім. Й. Брамса; м. Таллін, Естонія; м. Берген, Норвегія; м. Марібор, Словенія).
Він також неодноразово був членом журі Всесвітніх Хорових Олімпіад:
- 2002 р. – Пусан, Південна Корея
- 2004 р. – Бремен, Німеччина
- 2006 р. – Шямен, Китай
Колектив здійснив низку міжнародних проєктів:
- «Реквієм» (Швейцарія, 2000)
- «Хорові феєрверки» (Німеччина, 2004)
- «Музика для миру» (Іспанія, 2007)
- «Каддіш» (Німеччина, 2009)
- «QUIXX» (Німеччина, 2011)
- «Зірки в опері» (Україна, 2011)
- «Реквієм» В. А. Моцарта (Чернівці, 2014; Вінниця, 2024; Житомир, 2024)
- «Carmina Burana» К. Орфа (Житомир, 2016)
- «Колокола» С. Рахманінова (Тель-Авів, Ізраїль, 2016)
Концертні тури охоплювали Норвегію, Швейцарію, Німеччину, Францію, Іспанію та інші європейські країни.
«Спостерігаючи, як “Орея” змінює і уточнює виконавську концепцію в напрямку живого креативного контакту з аудиторією, розумієш, чому вона здобула таку кількість Гран-прі та перших місць. Для цього колективу це не самоціль, а найкращий засіб підвищення професійної майстерності.»
12. Культурологічна місія «Ореї»Капела «Орея» постійно знайомить слухачів з усім багатством української хорової культури, а також розгортає широку ретроспективу кращих світових зразків від епохи Відродження до сучасності.
«Це один із тих колективів, що є патріотичним без зайвих гасел. “Орея” насправді несе світу талант і красу, гордість і славу України!»
За визначенням провідних музикознавців, «Орея» та її керівник, заслужений діяч мистецтв України
Олександр Вацек, означують перспективи сучасного українського хорового виконавства і доводять, що справжня майстерність і щире творче натхнення можуть долати будь-які перепони.
«Академічна хорова капела “Орея” ‒ це найоригінальніший український хоровий колектив, якому притаманні майстерне володіння різними вокально-тембровими манерами, автентичність звучання, репертуарна багатогранність, сценічна довершеність і неповторний стиль, що гармонійно поєднує у собі традиції і новаторство.»
Таким чином, «Орея» виконує культурологічну місію, презентуючи українське мистецтво на найвищому рівні та закріплюючи позиції України у світовій хоровій культурі.